Dlaczego tuby papierowe są przyjazne środowisku?
Szybko postępujące zmiany klimatu sprawiają, że kwestie ekologii i ochrony środowiska stają się coraz istotniejsze, a liczba nabywców, którzy przy zakupie biorą pod uwagę to, czy dany produkt nie przyczynia się do powstawania większej ilości zanieczyszczeń, stale się zwiększa. Jest to widoczne w branży związanej z opakowaniami, gdzie zainteresowanie wyrobami przyjaznymi dla planety i łatwymi w recyklingu rośnie. Przykładem mogą tu być tuby tekturowe. Przyjrzyjmy się bliżej ich funkcji oraz wpływowi, jaki wywierają na przyrodę.
Czym są tuby tekturowe i do czego się ich używa?
Tuby tekturowe powstają przez nawijanie na stalowy walec o określonej średnicy kolejnych warstw litej tektury oraz jej sklejanie. Po osiągnięciu właściwej grubości ścianek proces jest kończony, a gotowy wyrób cięty na fragmenty o odpowiedniej długości. Dzięki sporej ilości warstw powstała tuba charakteryzuje się znaczną wytrzymałością na zgniatanie i zginanie i może być wykorzystana do zabezpieczania rozmaitych przedmiotów, a także wykonywania elementów reklamowo-promocyjnych np. ekspozytorów, standów lub wszelkiego typu stojaków. Tuby sprawdzają się znakomicie przy ochronie dużych arkuszy – map, planów, wydruków, zdjęć bądź plakatów, a także różnych tekstyliów, pianek czy mat. Nadają się do zabezpieczenia klisz, próbek tkanin i prac artystycznych. Można z nich korzystać przesyłaniu przedmiotów cylindrycznych.
Tuby tekturowe a środowisko naturalne
Tuby tekturowe są wykonywane z celulozy, są więc równie ekologiczne, jak inne wyroby papierowe. Można je skierować do recyklingu podobnie jak wszelkiego typu pudła tekturowe, kartony i papier. Jeżeli zostaną po prostu wyrzucone, w stosunkowo krótkim czasie ulegną naturalnemu rozkładowi. Pakowanie rozmaitych wyrobów w tuby będzie więc znacznie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż korzystanie z opakowań zrobionych z tworzywa sztucznego. Warto też podkreślić, że znaczna część surowców wykorzystywanych do produkcji tektury, z której powstają tuby, jest również uzyskiwana z recyklingu.