Różnice między tekturą litą a falistą
Niemal każdego dnia korzystamy z uniwersalnego materiału, jakim jest tektura. Ta popularna propozycja stosowana jest np. do produkcji opakowań, a do jej zalet można zaliczyć m.in. lekkość, wytrzymałość, czy estetyczny wygląd. Choć prezentuje się niepozornie, ma szerokie zastosowanie w praktycznie każdej branży, co czyni ją niezwykłym materiałem. Warto jednak pamiętać, że do grupy produktów określanych, jako tektura zaliczamy kilka różnych propozycji. Dwie podstawowe to tektura lita oraz tektura falista. Czym charakteryzują się obie opcje? I jaka jest pomiędzy nimi różnica? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Tektura lita – co warto wiedzieć?
Tektura lita to materiał powstający na bazie papieru, którego grubość nie przekracza zazwyczaj jednego milimetra. Dzięki swojej charakterystyce wykorzystywana jest m.in. do tworzenia opakowań kartonowych dedykowanych do składowania i transportu lekkich, wytrzymałych przedmiotów. Tektura lita swoim wyglądem przypomina gruby papier, przede wszystkim dlatego, że jej powierzchnia jest spójna i nie ma w niej żadnych widocznych gołym okiem warstw. Produkty tworzone na jej bazie są lekkie i bezpieczne – zarówno dla środowiska, jak i dla osób, które je wykorzystują. Świetnie sprawdza się nawet w branży spożywczej, gdzie liczy się przede wszystkim jakość. Warto także pamiętać, że tektura lita daje możliwość nanoszenia różnego rodzaju nadruków, które uatrakcyjniają wygląd powierzchni.
Tektura falista – charakterystyka
Tektura falista jest podobna do tektury litej jeśli chodzi o proces produkcji i surowce wykorzystywane do jej tworzenia. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że wyróżnia się znacznie wyższą jakością i zdecydowanie większą wytrzymałością. Dlaczego tak jest? Niezwykła wytrzymałość wynika przede wszystkim z jej struktury, która posiada wiele wzajemnie wzmacniających się warstw. Takie ułożenie sprawia, że tektura falista lepiej znosi uszkodzenia mechaniczne mające miejsce np. w czasie magazynowania, czy transportu. Jednocześnie jest ona odporniejsza na zgniatanie, a jej grubość można dopasować do aktualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to tektura falista złożona z trzech warstw, a także tektura falista złożona z pięciu warstw (dedykowana do droższych, podatniejszych na uszkodzenia produktów).
Co ważne tektura falista nie musi być nudna, ponieważ istnieje możliwość zmodyfikowania jej koloru, kształtu i rozmiaru. Propozycja ta jest więc doskonałym połączeniem funkcjonalności związanej z wytrzymałością i estetyki widocznej w tym, jak się prezentuje.
Podsumowując, tektura lita i tektura falista to propozycje, które są do siebie bardzo podobne. Ich główną różnicą jest wytrzymałość, a co za tym idzie także uniwersalność zastosowania. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że obie opcje są doskonałe, ponieważ spełniają najwyższe standardy, chronią przed zniszczeniem, a jednocześnie są ekologiczne (powstają z materiałów pozyskanych z recyklingu i mogą zostać przetworzone ponownie).