W jakich gałęziach przemysłu stosuje się folie stretch?
Przez wiele lat poszukiwano sposobu na bezpieczne, tanie - i co najważniejsze - szybkie pakowanie różnych produktów. Rozwiązaniem problemu stała się folia stretch, która szybko zastąpiła inne materiały opakowaniowe nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale także w gospodarstwach domowych. Folia stretch cechuje się wyjątkową funkcjonalnością, która pozwala na jej zastosowanie podczas pakowania różnych produktów. Wyjaśniamy, czym jest folia stretch i jakie najczęściej znajduje zastosowanie.
Co to jest folia stretch?
Folia stretch, choć powstała przypadkiem, bo okazała się nieudaną próbą stworzenia odpornego na działanie wody obrusu, zyskała wiele zastosowań. Ze względu na swoje zalety, czyli m.in. elastyczność, jest wykorzystywana przede wszystkim do pakowania różnego rodzaju towarów. Folia stretch różni się pod względem rozmiaru, grubości, koloru i wytrzymałości. Dzięki temu niepozornemu, ale bardzo przydatnemu materiałowi, pakowanie różnych towarów oraz skuteczne zabezpieczanie ich przed zanieczyszczeniami, wilgocią i uszkodzeniami stało się wyjątkowo proste.
Jak wykorzystywana jest folia stretch w przemyśle?
Folia stretch wykorzystywana jest w niemal każdym zakładzie produkcyjnym, gdzie zachodzi konieczność pakowania towarów na palety. Dzięki niej przygotowane do magazynowania i dystrybucji towary są bezpiecznie paletyzowane i chronione przed działaniem czynników mogących wpłynąć na ich jakość oraz przydatność do dalszego zastosowania. Folię stretch stosuje się także w rolnictwie, branży spożywczej oraz w branży transportowej. Stała się ona tanim i skutecznym zamiennikiem innych materiałów opakowaniowych w przypadku produktów przygotowywanych do wysyłki w opakowaniach zbiorczych i opakowaniach jednostkowych. Folia stretch doskonale chroni produkty paletyzowane oraz pakowane np. w kartony, zabezpieczając je przed działaniem wody, kurzu i innych zanieczyszczeń, a także chroniąc przed przemieszczaniem się zawartości palety lub kartonu, co może spowodować uszkodzenie transportowanych produktów. W zależności od koloru ułatwia identyfikację produktów np. na palecie (folia transparentna) lub pozwala na ukrycie zawartości opakowania przed wzrokiem np. kuriera. Folia stretch znalazła także zastosowanie w rolnictwie, gdzie służy w celu odpowiedniego zabezpieczenia m.in. beli siana lub produkcji kiszonek. Znajduje także wiele innych, często bardzo kreatywnych zastosowań, które wynikają z jej wytrzymałości i właściwości ochronnych.